Jump to content

SPORT

Letní sporty:

Moldava v Krušných horách je známá a vyhledávaná horská oblast v Krušných horách. Turisté, kteří navštíví Moldavu v letním období, mají mnoho možností k aktivnímu využití volného času. V létě okolí Moldavy nabízí značný množství turistických cest, které jsou vyznačeny v turistických mapách Krušných hor.

Turistika:

Horská kola:

Všechny cyklotrasy jsou vyznačeny ve speciálních mapách, které jsou běžně k dostání.

www.cyklotoulky.cz/cyklotoulky/ustecky-kraj/moldava

GEOCACHING

www.geocaching.com
ZANIKLE OBCE U MOLDAVY
Nová keška vznikla péčí obyvatel Moldavy. Dává každému možnost nahlédnout do historie i do míst, které běžný návštěvník nemá šanci vůbec spatřit. Provedeme tě místy, kde nespatříš lidskou duši, místy, kde ještě před několika desítkami let kypěl život, ale kde si dnes už bohužel připadáme jako vetřelci.

Aquacentra:

Raupennest: Rehefelder Str.18, 017 73 Altenberg

Tel: +490 3 50 56 30-0
Fax: +490 3 50 56 30-88 88
E-mail: info@raupennest.de
Web: www.raupennest.de

 Aquacentrum Teplice: Aloise Jiráska 3149, 415 01 Teplice

Tel: 417 577 164
E-mail provozovatele: aquacentrum@razdva.cz
Web: www.aquacentrum-teplice.cz

Aquadrom Most: Topolová 801, 434 01 Most
Tel: +420 476 127 842
E-mail: aquadrom@tsmost.cz
Web: www.aquadrom.cz

Bobová dráha:

Sommerrodelbahn: Lifthang 3, 017 73 Altenberg
Tel: +490 (03 50 56) 3 53 85
E-mail: sommerrodelbahn@altenberg-ergebirge.com
Web: www.wiegandslide.com

Vyjížďky na koních:

Stále oblíbenější pohled na přírodu ze sedla koně můžete zažít i v Krušných horách. Pokud se rozhodnete pro vyjížďku na zapůjčeném koni.

Golf:

Golf Club Teplice: Cínovec 275, 417 32 Dubí

Mobil: +420 606 724 995 +420 606 724 995
E-mail: golf@golf-teplice.cz
Web: www.golf-teplice.cz

1. Golf lub Most: Skyřická 44, 434 01 Most-Velebudice

Mobil: +420 777 249 022
E-mail: sekretariat@golfmost.cz
Web: www.golfmost.cz

 Golf Resort Barbora: 417 24 Oldřichov u Duchcova

Tel.: +420 417 554 048
Mobil: +420 721 005 496
Fax: +420 417 554 049
E-mail: info@golfbarbora.cz
Web: www.golfbarbora.cz

 Indoor Teplice - Golf Aréna Letná: Areál Viamont LTC, Na Letné 412/7, 415 01 Teplice

Mobil: +420 606 724 995
E-mail: golf@golf-teplice.cz
Web: www.golf-teplice.cz

 

Zimní sporty:

Běžky:

Obec Moldava a Sport Centrum Bouřňák zajišťují úpravu běžeckých tratí. Osu běžeckého areálu tvoří Krušnohorská magistrála procházející po hřebenu, SC Bouřňák upravuje její úsek mezi obcemi Dlouhá Louka na západě a Cínovec na východě. Obec Moldava upravuje propojení na tratě v Novém Městě. V okolí magistrály lze najít celou řadu překrásných, méně frekventovaných tratí. Mezi nejhezčí patří oblast Grünnwaldského rašeliniště u Nového Města a Cínovecké rašeliniště. Na obou místech najdete tratě s nenáročnými profily vhodnými pro turistiku. U nádraží Nové Město se nachází běžecký stadion s ohřívárnou, šatnou a bufetem, v jehož okolí naleznete řadu náročnějších homologovaných tratí a oblíbené tratě 5 a 10 km.

 

 Snowkiting :

 

patří mezi nejprogresivněji se rozvíjející sporty u nás. Stává se stále populárnější pro stovky lyžařů i snowboardistů. Ptáte se proč? Snowkiting je právě ten sport, který vyřešil dlouhé fronty u vleku na zledovatělých sjezdovkách s permanentkami za několik set nebo tisíc korun.

Všichni, kdo dosud krásy snowkitingu poznali jsou doslova ohromeni tím, co jim tento novodobý sport nabízí. Vše, co k jeho provozování potřebujete je jen kite, sníh, trocha větru a něco na nohy. Nepotřebujete žádné kopce, sjezdovky se spoustou umělého sněhu, raily ani silné nervy. Dokáže zaujmout jak milovníky přírody, tak i adrenalinové nadšence!

Představte si zasněžené vrcholy hor, prostornou planinu, čisté nebe, jasně zářící slunce a stopy zvěře v netknuté sněhové pokrývce! Ať už jezdíte na lyžích, či snowboardu, nepotřebujete k tomu žádné kopce, neboť tento sport Vám umožňuje hned 3 verze. A to jezdit po rovině, s kopce a dokonce i do kopce! Dokážete si představit tu volnost, kde se reliéf krajiny mění každou chvíli, pustá planina se střídá s prudkými kopci i rovinou? A to není zdaleka vše. Můžete dělat i různé skoky a efektní triky, které jen tak ve volné přírodě bez 3-hodinového výšlapu neuděláte.

 

Moldava patří mezi nejvyhledávanější lokality pro rozlehlost svých plání, dokonce větší než například na Božím Daru. Vhodné lokality: "U silnice"- za hotelem Santén, "Bojiště" - nad kostelem na dolní Moldavě, "Nad křížkem" - (nejvyšší bod 857 m n. m.) nad dolní Moldavou až směrem na Žebrácký roh.

Sjezdové lyžování:

 

Bouřňák (869 m n. m.) patří mezi nejvyšší vrcholy východního Krušnohoří, tím se stává vhodnou lokalitou pro zimní sporty. Z vrcholu Bouřňáku se můžete svézt po šesti sjezdovkách, na kterých si na své přijde každý.

 

 Ski školy, půjčovny a servisy:

 

www.skimikulov.cz - privátní výuka je nejvíce poptávaná výuka lyžování, snowboardingu či telemarku. Nejefektivnější způsob výuky založený na osobním přístupu instruktora a klienta možné od intenzivních lekcí one to one až po vícečetné skupinky vhodné jak pro děti tak dospělé, klienti sami rozhodují kdy a kde se hodina uskuteční. Skupinové Kurzy a dětské školičky zaměřeno pro nejmenší od 3 let věku, důraz je kladen na správné a bezpečné osvojení si základních pohybových dovedností, výuka je vedena zábavnou a nenásilnou formou.

 

www.sportmikulov.cz - Naše firma sídlí na Mikulově ve Skiareálu SC Bouřňák, přímo nad hlavním parkovištěm v prostorách penzionu Fofrník.
V zimě se zabýváme půjčovnou, servisem a prodejem lyžařského a snowboardového vybavení, prodejem zimního oblečení a doplňků (brýle, helmy atd.),lyžařskou školou, bazarem a komisním prodejem.

http://itcmoldava.wz.cz

OKOLÍ

Zajímavosti

Kostel a hřbitov:

Založení moldavského kostela Navštívení Panny Marie není přesně datováno. K přestavbě došlo roku 1687 a k rozšíření roku 1851.Pohraniční obec byla vždy více německá než česká, proto tu byl zakořeněn více protestantismus než víra katolická.
V letech 1537 stanovil panovník Ferdinand I. pevné zemské hranice a Moldava připadla české straně. Po třicetileté válce přišli do hor osečtí cisterciáci vrátit moldavské kacíře do lůna "pravé" církve, protože místní kostel zel prázdnotou. Místní lidé chodili totiž do sousedního hermsdorfského kostela. Roku 1668 přišel do pohraničí příkaz pražského arcibiskupa o přísném pokatoličtění. Reakce na sebe nedala dlouho čekat. Řada lidí utekla do Saska, vrchnost zavedla robotu a kostel se pomalu a neochotně začal zaplňovat. Katolická víra se usadila až po hranice České země a kostel na Moldavě byl roku 1687 zasvěcen podle oltářního obrazu s výjevem Navštívení Panny Marie.
Hřbitov, stejně jako kostel, je památkově chráněn. Na hřbitově jsou zajímavé především dřevěné kříže a náhrobky z 19. století. Hřbitov je majetkem obce, která chystá jeho rozsáhlou opravu včetně obnovení pohřbívání

 

Sklářská huť:


V letech 1991 -1992 byla na základě archeologických výzkumů tehdejšího ČSAV Praha, expozitura Most, restaurována předními odborníky středověká sklářská pec na otop dřevem.Jde o unikátní technickou stavbu, která byla navržena do soupisu státem chráněných památek.V letech 1992 - 1994 v ní byly realizovány tři experimentální tavby, při kterých byly prověřovány středověké technologie tavení, chlazení a tvarování skla. Tvarování skla prováděli naši nejlepší sklářští mistři z Novoborska. Replika středověké sklářské huti je součástí Naučné sklářské stezky a nachází se v lokalitě horní Moldava.

 

Pomník Františka Koubka:

Dne 28. září 1938 byl v moldavském celním prostoru zastřelen henleinovskými přívrženci člen finanční stráže František Koubek. Ze sbírky finančníků v Dubí byl v roce 1947 nedaleko hraničního přechodu na horní Moldavě vztyčen F. Koubkovi žulový pomník. V době před podepsáním Mnichovské dohody byla situace na hranicích vyostřena a provokace nabývaly na agresivitě. Obětí na západní straně hranice našeho státu bylo podle historických pramenů více než dost. Na pomník byl použit žulový monolit z památníku německým obětem 1. světové války, který stával u kostela na dolní Moldavě.

 

Nádraží a železniční trať:


Severočeská železniční trať z Mostu na Moldavu v Krušných horách s napojením do Saska vznikla v letech 1871 - 1884. Historické prameny uvádějí, že první vlak na Moldavu dorazil 6. prosince 1884 a byl to vlak nákladní. Pravidelná osobní doprava přes hranice byla na Moldavě zahájena v pondělí 18. května 1885. V době své největší slávy mělo nádraží na Moldavě 11 průběžných a 5 manipulačních kolejí, 34 výhybek, skladiště zboží, další skladiště, dvě stavědla, výtopnu, vodárnu, nakládací rampu, složiště, dvě točny a rozlehlou výpravní budovu. Zde měl stanoviště český i německý výpravčí vlaků, sídlil tu celní a pasový úřad obou zemí, restaurace a pošta. Po druhé světové válce zůstal v budově výpravčí vlaků ČSD, poštovní úřad a příslušníci ochrany státní hranice. Do uvolněných prostor přibyly dílny s internátem železničního učiliště, které zde působilo do června 1986. Nyní je budově přístupná hala, toalety a restaurace. Dne 7. května 1945 v 17.30 hod. byl zastaven provoz trati to Německa. O čtyři roky později sovětští vojáci demontovali cca 200 metrů kolejí na německé straně trati. Tím byl nastartován začátek konce. Přestože je současný stav trati i vlakového spojení žalostný, byl železniční úsek Louka u Litvínova - Moldava v Krušných horách v červenci 1998 prohlášen za kulturní památku České republiky. Od té doby se vedou oboustranné snahy o obnovu spojení mezi českou Moldavou a saským Holzhau.

Chata na Bouřňáku:

Autorem myšlenky výstavby turistické chaty na Bouřňáku byl duchcovský učitel Karel Lím v roce 1923. Pozemek byl získán od Lobkoviců. Na počátku června 1927 přijel pražský architekt dr. Josef Hörich a spolu s ing. Kolenským vyměřili cestu a staveniště. Do 30. listopadu 1927 byla postavena veranda podle duchcovského architekta Josefa Jány. Dne 15. července 1928 se konala slavnost položení základního kamene. Tento kámen opatřený letopočtem najdeme mezi kvádry kamenné podezdívky chaty, stejně tak i pamětní desku zakladateli české krušnohorské turistiky Karlu Límovi od akad. sochaře Františka Rábela. Chata stála asi 1 milion korun a slavnostně otevřena byla 8. června 1930.
V současnosti je chata využívána jako hotel s restaurací, skibarem a občerstvením. Svou polohou je významným turistickým bodem s překrásným výhledem. Obklopena lyžařskými tratěmi od cvičných svahů po nejnáročnější terény je klíčovým místem zimního střediska Sportcentrum Bouřňák. Informace o službách najdete www.scbournak.cz
a www.hotelbournak.cz.

texty: Mgr. Markéta Kvasňová

Kontaktní informace

Penzion HORIZ s restaurací Nové Město
Moldava, Nové Město 4
Město
41781
Česká republika
IČ:
DIČ
Napište nám